Vpliv sprememb na kožo

  • 1

Fiziološke spremembe so najbolj opazne na obrazu, na katerem žal ni mogoče ničesar skriti.

Iz njega je mogoče razbrati trenutno osebno počutje posameznika, zadovoljstvo, srečo, žalost oziroma bolezensko stanje.Temperaturne razlike, posledice vse hladnejšega in sorazmerno suhega zraka, hormonske spremembe ali nepopolna zaščita kože pred zunanjimi vplivi prikazujejo pomen primernega vzdrževanja kože. Predvsem v takih obdobjih so spremembe veliko bolj izrazite. Zato mora biti temu primerno tudi vzdrževanje same kože.

Katere so najpogostejše težave s kožo oziroma kdaj prihaja do njih?

Vsako obdobje človeškega življenja prinaša spremembe v človeškem organizmu, zato je spremljanje le-teh posebnega pomena. Tako spremljanje med drugim omogoča tudi primerno uporabo izbranih izdelkov v določenem obdobju in posledično njihovo boljšo učinkovitost.

Vredno je poudariti, da se koža vsakih 24 do 28 dni obnovi, kar pove, da se v omenjenem času pridobi nova plast kože. Pri mlajših je postopek krajši oziroma hitrejši za razliko od starejših. Posebno pri adolescentih se pogosto pojavijo težave v obliki mozoljev ali aken, ki jih ne gre zanemariti, saj lahko ima nepravilno ravnanje z njimi nekatere posledice.

Koža z leti potrebuje pomoč v obliki utrjevanja, vlaženja in hranjenja

Zaradi popuščanja kolagenskih vlaken postopoma postaja ohlapnejša, zato se ob nanosu krem priporoča take, ki skrbijo za ojačanje omenjenih vlaken. Tudi ceramidi v sestavi zreli koži pripomorejo z večjo učinkovitostjo. Njihovo delovanje ohranja optimalnost vlaženja v koži in skrbi za primerno delovanje zrelih celic. Pomembna je tudi masaža kože na vratu in spodnjem predelu ličnih kosti od spodaj navzgor. Na tak način izvajanja se krepijo vratne in obrazne mišice, kar primerno vpliva na morebitno ohlapnost kože.

Telo je sestavljeno iz treh četrtin vode, ki nenehno hlapi

Čez dan več zaradi gibanja medtem ko ponoči nekoliko manj zaradi mirovanja. Mirovanje dodatno vpliva na lažje in hitrejše obnavljanje kože posebno s primerno uporabo temu namenjenih nočnih (hranljivih) krem. Čez dan je v zaprtih prostorih zrak suh, kar povzroča pospešeno izgubo vlage iz telesa. To posledično vpliva na večjo izsušenost kože, zato so za ohranjanje njene optimalnosti v pomoč predvsem vlažilno-hidratantne kreme, ker vsebujejo različne sestavine, ki skrbijo za njeno čvrstost, elastičnost in zaščito.

Občutljivost kože na omenjene vplive je odvisna med drugim tudi od samega tipa

Mešan oziroma masten tip kože je nekoliko manj izpostavljen zunanjim vplivom od normalnega oziroma suhega tipa kože. Prva dva tipa sta že po sestavi nekoliko debelejša in manj občutljiva v nasprotju z ostalima dvema. Pri suhem tipu kože, glede na to, da je tanjša in s tem nekoliko bolj občutljiva, se pri krčenju žil zaradi učinka vse hladnejšega zraka le-te (kapilare) krčijo in s tem popokajo. Nega predvsem take kože mora zato sloneti na primerni, učinkoviti oziroma popolni zaščiti.

Značilnost hladnega zraka je, da je po sestavi suh in izpostavljanje zahteva izdatnejše vlaženje, ki skrbi za optimalno delovanje kože in uporabo maščob, ki preprečuje prekomerno izgubo vlage. Osnovne težave normalnega vlaženja kože je mogoče urediti že s samim uživanjem primernih količin vode, saj z njo telo pridobi potrebno vlago, kisik, rudninske snovi in ostale elemente, ki omogočajo pomembno delovanje celotnega telesa, vključno s kožo na obrazu. Pred izborom ali nakupom katerekoli kreme je zato predhodno pridobivanje informacij s strani svetovalk izjemnega pomena in ga posebej priporočamo.

Koža je največji človeški organ

Pri odraslem človeku meri njena površina od 1,5 do 1,8 m. Tehta okoli 10 % celotne človeške teže. Debelina se giblje od 0,5 do 4,0 mm. Debelejša je na dlaneh in podplatih, medtem ko je okoli oči najtanjša. Zdrava koža je premazana s tanko plastjo mešanice loja, znoja in kožnih lusk. To je zaščitni mastni plašč, ki daje površini kože mehkobo, sijajnost in prožnost, mastne in kisle sestavine tega plašča pa dajejo koži varovalne sposobnosti. Sestavljena je iz treh delov:

  • vrhnjice (epidermis)
  • usnjice (dermis-cutis-corium)
  • podkožja (subcutis ali hipodermis).

Koža za normalno delovanje potrebuje kisik za dihanje, ogljikove hidrate za energijo in aminokisline za gradnjo vključno z maščobami, vitamini, minerali in drugimi mikroelementi. Njene značilnosti se lahko poveže tudi z vplivi na dednost, ki prikazujejo, da se podeduje njena barva, debelina, elastičnost, občutljivost, reagiranje na različne vplive, na razgraditev lojnic in las na koži. Že ob rojstvu je v genih zapisano kako bodo reagirale lojnice med puberteto in kako bodo izločale hormone. Zapisano je tudi do kolikšne mere bo porjavitev na soncu ali morebitno nastajanje peg.

< Nazaj

Ostale novice

  • Cenjene stranke obveščamo vas o odpoklicu izdelka: LAN NATURA 150 g, EAN: 3859891427673, uporabno najmanj do: 16.11.2024, lot: 228 zaradi presežene vrednosti cianovodikove kisline. Kupci lahko izdelek vrnete na mesto nakupa in vrnili vam bomo kupnino. Vaš Tuš  

  • Cenjene stranke obveščamo o odpoklicu izdelka: PURANJI FILE, PRSI VP Uporabno najmanj do: 25. 10. 2023 (datum je odtisnjen na etiketi vrečke). Serija št.: 6150489154 Proizvajalec: ANIMEX FOODS SP. Z.O.O, ul. T. Chatubinskiego 8, Warszawa zaradi ugotovljene prisotnosti bakterije Salmonella spp. Potrošniki naj živila ne zaužijejo, temveč ga zavržejo ali … Več

  • Cenjene stranke obveščamo o preventivnem umiku izdelka:   OSTRA MOKA VSAK DAN, TIP 400, 1 kg. Uporabno najmanj do 10. 7. 2024 (datum je odtisnjen na vrhu vrečke). Proizvajalec: Mlinotest živilska industrija d.d. za Engrotuš d.o.o., Cesta v Trnovlje 10a, 3000 Celje.   Kupci lahko izdelek vrnete na mesto nakupa … Več